Kartagina - pridih bogate zgodovine
Kartagina je nekoč bila antično feničansko mesto in kolonija v severni Afriki.
Bogato zgodovinsko območje
Njeno območje se je nahajalo na vzhodni strani jezera Tunis. Ustanovili so jo Feničani iz Tira in sicer leta 814 pr. n. št., v mitologiji pa naj bi bila ustanoviteljica in prva kraljica Kartagine Didona. Kartagina se je hitro razvijala in že do 5. stoletja pr. n. št. veljala kot gospodarski center regije. Načelovalo je kar 300 manjšim mestecem v zahodnem Sredozemlju. Na samem vrhuncu moči, ko je imela na svoji strani vsa feničanska območja v severni Afriki in obale jugovzhodne Španije, je Kartagina štela od 3 do 4 milijone prebivalcev. Eden najbolj znanih Kartažanov je bil vojskovodja Hanibal, ki je bil sin Hamilkarja Barke. Živel je pred dvaindvajsetimi stoletji, kar je stoletje po Aleksandru Makedonskem in stoletje pred Cezarjem. V času prve punske vojne, ko je Hanibal štel le dve leti, je že spremljal armado, v okviru katere je njegov oče odšel v Španijo. Kartagina je takrat izgubila svojo provinco Sicilijo. Livij poroča, da je Hanibal po tedanjem porazu ob darovanju bogovom z roko na žrtvovani živali sveto prisegel, da ne bo nikoli pozabil, da je Rim smrtni sovražnik njegovega ljudstva. Funkcijo glavnega gospodarskega centra je Kartagina opravljala vse do dne, ko jo je v letu 146 pr. n. št. porazila rimska vojska in jo v veliki meri porušila. Rimljani so zaradi ugodne lege na novo razvili mesto in do 2. stoletja n. št. je to postalo drugo največje mesto zahodnega dela Rimskega imperija. Kasneje so regijo zavzeli arabski osvajalci, mesto porušili in v njegovi bližini razvili Tunis, ki je še danes prestolnica države.
Staro mesto Kartagina
Vir: Opušteno.rs
V antičnem obdobju so nastale tudi Antonijeve terme. To tipično rimsko kopališče je začel graditi Hadrijan, gradnjo pa je dokončal Antonious. Danes so ruševine Kartagine izredno priljubljena turistična točka.
Ostanki Antonijevih term
Vir: Wikipedia
Nekaj splošnih značilnosti o Kartagini
Površina Kartagine je 180 m2. Mesto ima (po zadnjem popisu leta 2008) 20.715 prebivalcev, samo metropolitansko območje pa kar 2.412.500 prebivalcev.
Območje je bilo leta 1979 vpisano na seznam UNESCO svetovne kulturne dediščine.
Povzeto po: Wikipedia in RTV Slovenija - Tureavanture (Kartagina – mesto z bogato zgodovino)
Pripravila Nina P.