Popotniški vodič po Tuniziji
koristni napotki za dopustovanje
Osnovne informacije o državi, koristni napotki
Glavno mesto: Tunis
Valuta: tunizijski dinar
Število prebivalcev: 10.032.050
Velikost države: 163.610 km²
Elektrika: električna napetost – 220 V, ponekod na jugu otoka v starih stavbah še 110 V
Tel. koda države: + 216
Časovni pas: UTC +2
Telefon za njuno pomoč: 197 policija, 198 rešilec
Spletna domena: .tn
Vir: arhiv
Vreme in klima
Za sever države je značilno sredozemsko podnebje, za južni del, kjer je zelo malo letnih padavin (do 220 mm) pa subtropsko podnebje. Na severu države se povprečna januarska temperatura giblje okrog 9 stopinj, julijska pa nekje okoli 25 stopinj. Hladen del leta je navadno med oktobrom in majem.
Najbolj primeren čas za obisk
Najboljši čas za obisk Tunizije je od meseca maja do oktobra.
Regije
Tunizijo delimo na 3 regije.
Severni del
Severi del leži na visokih obronkih znamenitega gorovja Atlas; sega od mesteca Bizerte pa do svetega mesta Kairouan.
Centralna Tunizija
Zajema otok Djerbo in središčni del države.
Južna Tunizija
Regija je zaznamovana predvsem s slanimi jezeri, katera so večino leta izsušena ter z največjo puščavo v Afriki, Saharo.
Vir: arhiv
Lastnosti pokrajine
Pokrajina je zelo razgibana. Na zahodni strani se prične dvigovati gorovje Atlas, z najvišjim vrhom 1520 m, na južni strani velik del pokrajine zasedajo velika slana jezera, imenovana chott ali shatt. V tem delu leži tudi puščava Sahara. V centralnem delu države je zemlja bolj rodovitna, saj skozi teče edina tunizijska reka, imenovana Majardah.
Turistične destinacije in znamenitosti
Hammamet
Je mesto, ki nikoli ne počiva. Pravijo mu tudi tunizijski Saint Tropez. Je eno izmed najpomembnejših celinskih letovišč v državi. Je mesto za vsakogar, tako za duše, ki iščejo romantiko na dolgih peščenih plažah kot za tiste, ki iščejo zabavo. Hammamet je mesto z bogato ponudbo kulturnih, športnih in zabavnih prireditev.
Tunis
Je glavno pristaniško mesto. Nahaja se na severovzhodnem delu Tunizije, ob jezeru Tunis. Tunis je mesto, ki je bilo zaznamovano s številnimi civilizacijami: od rimske, bizantske, germanske do arabske. Mesto je ločeno na dva dela: stari del, ki je obkrožen z obzidjem in novi del, ki je zaznamovan z evropsko arhitekturo.
Sousse
Je tretje največje mesto v Tuniziji. Je pristaniško mesto, ki se zadnja leta razvija v zelo pomembno turistično destinacijo. V mestu lahko obiščete muzej, kateri je poln starih najdb iz rimskega in arabskega časa. V mestu si lahko ogledate tudi katakombe iz krščanskega obdobja, ki so situirane pod starim mestom.
Otok Djerba
Je največji otok v severni Afriki. Je zelo priljubljena destinacija, saj je na njem veliko razkošnih hotelskih kompleksov in dolge peščene plaže. V osrčju otoka se lahko podate na pustolovščino po puščavi, kjer je v osrčju puščave zelena oaza, kjer se lahko osvežite.
Monastir
Mesto je majhno, prepleteno s širokimi ulicami in palmovimi drevesi. Primerno je za vse tiste, ki jim je všeč vrvež majhnega mesta.
Midoun
Se nahaja na severovzhodu otoka Djerba. Mesto je obdano z nasadi dateljnov. Je tipično arabsko mestece, z ozkimi ulicami in obdano z mogočno trdnjavo.
Port el Kantaoui
Mestece je polno parkov, z majhnim živalskim vrtom in čudovito marino. Primerno je za vse tiste, ki iščejo miren kraj, kjer se lahko sprostijo in napolnijo z energijo.
Mahdia
Je mesto, zgrajeno na feničanskih temeljih. Ob mestu je veliko nasadov oljk, ki segajo prav do peščenih plaž.
Tozeur
Manjše mestece, iz katerega se pride v manjše hribovske vasice, kjer domačini še vedno živijo v tipičnih hiškah.
Aktivnosti
Festival jasmina se v začetku julija odvija v Hammametu.
Mednarodni festival plesa in glasbe International Festival of Carthage se odvija od julija do avgusta v amfiteatru v Tunisu.
Saharski puščavski festival v Douz-u je posebno zanimiv za obiskovalce, ki sanjajo o prostranih sipinah in lepotah Sahare. Pri tem pa si lahko ogledate tudi njihove tradicionalne plesne prireditve, kamelje dirke in druge poslastice.
Hrana
Med tipične tunizijske jedi, ki jih je vredno poskusiti spadajo:
brik: palačinka iz vlečenega testa, polnjena s špinačo, jajci, tuno ali mletim mesom;
kuskus: testenine iz pšeničnega zdroba, kuhanega na pari, z zelenjavo, ribo ali jagnjetino;
chorba: močno začinjena ribja juha ali juha z jagnjetine;
bouza: krema iz želatine, sadja, orehov, lešnikov in sezamovih semen;
makroudh: dateljnov kolač, prelit z medom;
baklawa: orientalska slaščica iz suhega sadja, olja, jajc in medu.
Pijača
Tunizijci so po religiji muslimani in njihova vera jim ne dovoljuje pitja alkoholnih pijač. Kljub temu se v okolici Tunisa nahajajo številni nasadi trt, iz katerih pridelujejo različne sorte vin, katere je vredno poskusiti.
V vročih dneh se Tunizijci najraje hladijo s hladnim čajem poprove mete, katerega strežejo na prav poseben način. Tudi njihova kava je izjemnega okusa in jo je vredno poskusiti.
Poleg vin je vredno poskusiti Boukha' oz. figovo žanje, thibarine ali dateljev liker, legmi ali palmovo vino ter njihovo domače pivo.
Kultura
Tunizija je znana po svoji raznoliki zgodovini ter ljudstvu, ki so pripomogla, da se je kultura Tunizijcev razvila.Tunizijci so po religiji 98% islamske vere, pripadajo senuitski veri imenovani fatimidi.
Jezik
Uradna jezika v državi sta arabščina in francoščina. V večjih mestih in v turističnih krajih govorijo angleško, špansko, italijansko in tudi nemško.
Izobraževanje
V državi je osnovnošolska izobrazba brezplačna. Ravno tako velja za srednjo šolo, ki je obiskana v manjših procentih kakor osnovna šola. Visokošolski programi se izvajajo le v glavnem mestu Tunis.
Bourguiba Institute of Modern Languages je ena zmed najbolj znanih univerz, kjer se tunizijskega dialekta lahko učijo tudi tujci.
Potni dokumenti
Za vstop v Tunizijo potrebujete potni list, veljaven še najmanj 6 mesecev. Otroci morajo imeti svoj potni list. Brez vizuma se potniki v državi lahko zadržijo do 90 dni, vendar morajo imeti potrdilo o izstopu iz države (dokumente, ki dokazujejo povratni let ali nadaljnje potovanje). Prosimo, da vsi, ki niste državljani Republike Slovenije, upoštevate predpise matične države. Nastale stroške neupoštevanja predpisov krije potnik sam.
Prtljaga
V prtljagi je izrecno prepovedano imeti predmete, s katerimi bi lahko ogrožali varnost letala ali potnikov. Prtljaga mora biti primerna za prevoz z letalom in ustrezno zaprta. Upoštevajte, da imajo lahko na čarterskih prevozih odrasli in otroci (starejši od 2 let) 1 kos brezplačne prtljage maksimalne dovoljene teže 20/23 kg po osebi ter ročno prtljago maksimalne teže 5 kg. Nujno potrebne predmete, kot so npr. zdravila, imejte obvezno v ročni prtljagi. V primeru poškodbe ali zakasnitve prtljage se obrnite na predstavnika letališke družbe ali na letališko osebje (Lost & Found) in zahtevajte ustrezno potrdilo (Damage oz. Property Irregularity Report).
Vnos in iznos iz države
Iznos in vnos nacionalne valute (TND) je prepovedan, medtem ko je vnos tujih valut v državo dovoljen. Prtljaga za osebne potrebe se lahko uvozi brez carine (k temu spada 200 cigaret ali 50 cigar ali 250 g tobaka, kakor tudi 1 liter alkohola, 50 g parfuma ali 0,25l toaletne vode). Izvoz starih in arheoloških najdb je strogo prepovedan, razen z ustreznim dovoljenjem.
Denar in kreditne kartice
Državna valuta je tunizijski dinar (TND). Razmerje valut 1 EUR = pribl. 2,43 TND (tečaj januar 2017). En dinar se deli na 1000 milimov. Cena 1.550 pomeni en dinar in 550 milimov. Denar (EUR, USD) lahko menjate v hotelskih recepcijah, bankah, menjalnicah, kjer obvezno zahtevajte potrdilo o menjavi, kajti le s tem potrdilom boste lahko denar menjali nazaj v drugo valuto. V hotelih večinoma sprejemajo plačilne kartice Eurocard, Mastercard, Visa in Maestro.
Zdravstvene usluge in preventiva
Cepljenja ob vstopu niso predpisana, o priporočljivih cepljenjih pa se pozanimajte pri zdravniku ali na Inštitutu za varovanje zdravja. Priporočamo, da na letovanje vzamete priročno lekarno (organsko oglje, Linex). Pri manjših poškodbah in prebavnih motnjah lahko namesto zdravnika obiščete kar lekarno. Načeloma se bolnišnični in stroški zdravljenja plačajo v kraju letovanja. Zdravstvo večinoma dosega evropske standarde. Priporočamo vam sklenitev zdravstvenega zavarovanja z asistenco v tujini.
Telefoniranje
Telefonirate lahko iz hotelov (dražje) ali iz javnih govorilnic, ki jih imenujejo ''Taxiphone''. Za telefoniranje iz govorilnic potrebujete kovance. Klicna številka Tunizije je 00 216. Klicna številka za Slovenijo je 00 386. Za mobilne telefonske zveze pojasnilo poiščite pri vašem GSM operaterju.
Prevozna sredstva in rent-a-carji
Taksije (rumeni) lahko pokličete iz hotelske recepcije (dražje) ali ga ustavite na cesti z dvigom roke. Po navadi taksiji stojijo kar pred hotelom. Vsi taksiji imajo taksimetre in večinoma so cene fiksne, vendar se velikokrat lahko za ceno tudi pogajate. Louage je skupinski taksi za približno 5 oseb. Vozijo na določenih relacijah, odpeljejo ko je avto poln in potnik plača fiksno ceno. Rent-a-car izposojevalnice so na voljo na letališču in v večjih mestih. Za najem avtomobila morate biti stari vsaj 21 let in imeti vozniško dovoljenje vsaj eno leto. Ceste so solidne, bencinskih črpalk pa ni veliko, oziroma so samo v večjih mestih. Priporočamo uporabo javnih prevoznih sredstev.
Napitnina
Napitnina je v Tuniziji način življenja. Nenapisano pravilo je, da za opravljeno storitev dajete majhne napitnine natakarjem, animatorjem, sobaricam, nosačem, voznikom, skratka vsem, ki imajo opravka z vami (cca 1 TND).
Oblačila
Priporočamo udobna oblačila in obutev iz naravnih materialov še posebej na potovanju oz. safariju. Ob ogledu verskih spomenikov morate poskrbeti za primerna oblačila (pokrita kolena in ramena, pri ženskah tudi lasje).
Nakupi in barantanje
Keramika, srebrnina, usnje, začimbe, datlji, olivno olje, ročno tkane preproge, vodne pipe, itd. V Tuniziji se je za ceno na bazarju in tržnici potrebno pogajati. Nikoli ne plačajte prve cene, ki vam jo pove trgovec. Po navadi lahko ceno znižate za 50 - 70%. Določene trgovine imajo fiksne cene, kjer barantanje ni možno. Za nakupe si vzemite veliko časa in dobre volje.
Šport in zabava
Tunizija ponuja pestro izbiro športov (golf, potapljanje, deskanje, smučanje na vodi, itd.). Nekatere športne aktivnosti v hotelih so na voljo ob doplačilu. Zelo priljubljen šport je jahanje. Otok Djerba je sicer nekoliko bolj umirjen in idealen za sproščujoče počitnice, kjer je ponudba povečini vezana na hotel, kljub temu pa lahko v turističnem središču Midoun ter v glavnem mestu Houmt Souk najdete nekaj možnosti nočnega življenja in zabave.
Fotografiranje in snemanje
Preden fotografirate domačine, še posebej ženske, je dobro, da jih poprej vprašate za dovoljenje. V njihovi veri namreč upodabljanje oseb ni dovoljeno, zato se zna zgoditi, da se Vam bo marsikdo izmaknil fotografskemu objektivu. Prepovedano je fotografiranje ali snemanje uniformiranih oseb in policijskih oziroma vojaških objektov. V muzejih, parkih in podobno je po navadi potrebno doplačati za slikanje. Kvaliteta filmov in baterij, ki jih lahko kupite v Tuniziji, je največkrat slaba.
Voda
Obvezno je pitje ustekleničene vode, saj voda iz vodovoda ni pitna in je tudi močno klorirana! V restavracijah bodite pozorni, da prinesejo steklenico vode še zaprto na mizo. Izogibajte se pijači, ki vsebuje ledene kocke. Za osebno higieno je voda iz pipe ustrezna.
Vir: povzeto po Potnik.si in lasten arhiv
Pripravila Nina P.